Jak správně vybrat mop? Jak si vybrat správný mop? Váš průvodce výběrem toho pravého mopu pro Vás!

MOP – moderní úklidová pomůcka k vytírání, která z úklidu vytlačuje zastaralý systém mytí podlah – hadr, smeták a kbelík, který již dnes patří minulosti. Přemýšlíte o zakoupení moderní pomůcky na vytírání bez kobercových ploch? Řešíte manuální úklid pracovišť nebo domácností?

  • Na trhu lze najít širokou škálu úklidových strojů , ale je řada míst kam se  mycí podlahový stroj nedostane  a  je třeba ruční domytí, případně se pro vaše poměrně malé plochy nehodí, nebo jsou finančně nedostupné, neboť jde o vyšší investici s dlouhodobou návratností?
  • Hadr, kbelík, smeták je krok zpět a proto zvolte moderní pomůcku dnešní doby, stále se zdokonalující mopy a úklidové vozíky.
  • Ke správné volbě je však potřeba zorientovat se v nabídce mopů a uvědomit si, co od takové pomůcky očekáváte.

Dříve než mop zakoupíte, položte si tyto otázky :
1/  Jak velkou plochu budete mopem vytírat nebo zametat - Tedy zda bude prostor volný, nebo zastavěný nábytkem?  Na základě toho volíte typ a velikost mopu.

  • Ploché mopy 40 cm - tyto mopy se používají k vytírání, tedy převážně za mokra. Jsou vhodné pro plochy, kde je mnoho překážek a je nutné se dostat i do těžko přístupných míst
  • Ploché mopy 50 cm - tyto mopy se používají k vytírání, tedy převážně za mokra. Jsou vhodné pro volné prostory, jako jsou sklady, či sály, atp.
  • Zametací mopy 40cm – 130cm se používají na sucho – tedy k „zametání“. Využití nacházejí především ve sportovních zařízeních, výrobních halách, apod.
  • Třásňové mopy se vyrábějí v gramáži 350g-560g a jejich využití je převážně při úklidu menších ploch.

2/  Chcete si pořídit mop včetně úklidového vozíku s plastovým ždímačem, nebo Vám pro Vaše prostory bude zcela vyhovovat ruční máchání a ždímání mopu?  
Podle toho budete řešit mop: 

  • Plochý mop na suchý zip (ruční ždímání)
  • Plochý mop s  úchyty pro upevnění mopu na držák (ždímač)
  • Plochý mop s kapsou pro upevnění mopu na držák (ruční ždímání)
  • Pop třásňové (ždímač)

3/  Jakého  povrchu se bude úklid týkat – dlažba, lino, laminát, dřevo, beton….?  
Dlažby, plovoucí podlahy, parkety a tak můžeme pokračovat ve výčtu typů podlah dále. Materiál, ze kterého je mop vyrobený, je důležitým kritériem při výběru, protože každý materiál je vhodnější na jiný typ podlahy.
Rozdělení podle konstrukce a ždímání

Mopy dělíme podle konstrukce na

  • Ploché mopy se používají na podobném principu jako smeták a hadr, ale mnohem efektivněji než smeták obalený hadrem, který je docela „ fuška“ udržet na smetáku. Místo smetáku  je  plastová nebo kovová konstrukce (držák mopu) a hadr nahrazuje návlek neboli mop.
    • Mopy i konstrukce se podle způsobu přichycení dělí na:
      • Mop s tzv. jazykem. (Speedy). Na jedné straně mopu jsou našité dva jazyky, které se podvlékají pod příchytky. Nedílnou součástí tohoto systému jsou úklidové vozíky se ždímačem.
      • Mop s tzv. kapsou (Sprint). Na jedné straně návleku jsou našité dva pruhy, které tvoří kapsy, do kterých se navlékne držák.  Systém určený převážně pro ruční ždímání, vyjma kapsového mopu PLUS, který je opatřen na jedné našité kapse ještě proužkem, kterým se přichytí ke konstrukci a tím se zabrání sklouznutí mopu z držáku. Také ten je opatřený kovovou hrazdičkou, za kterou se proužek provlékne.
      • Mop se suchým zipem z jedné strany (po celé ploše mopu), se přichytí na držák se dvěma proužky suchého zipu. Systém určený pro ruční ždímání.
  • Třásňové mopy mají různé typy držáků, plastové nebo kovové. Třásně, které jsou v úchytu přichycené na pevno, nejsou z držáku snímatelné, mají horší údržbu, protože mopy se perou v průmyslových pračkách při teplotách vyšších než 60oC.

Podle materiálu ze kterého se mopy šijí

  • Z bavlny, kdy návlek (potah) je buď smyčkový – vhodný hlavně pro hladké povrchy. Nebo celostřižený, kdy jsou smyčky rozstřižené a při vytírání hrubých povrchů, nebo hrubých nečistot (kovové špony) se tak zabrání k vytrhávání smyček Běžně dodáváme mopy v provedení smyčkový. Celostřižené mopy je možno dodat pod stejným kódem na přání zákazníka. V případě, že chcete celostřižený mop, uveďte do své objednávky patřičnou poznámku.
  • Z mikrovlákna , u kterých je pak další členění na mopy určené na dlažbu (Borsten se žlutým pruhem), lino (Borsten s modrým pruhem), hladké povrchy( Faser), plovoucí podlahy (Faser, Stargryp, Dryfit), mytí s použitím dezinfekcí (CM mop, Plus)a  na  vlhké  a nebo suché stírání (Faser, Dryfit). Mikrovláknové mopy lépe přilnou k povrchu, pojmou více nečistot a velké obliby se dočkaly obzvlášť při úklidu domácností.

Všeobecně platí, že domácnosti dávají přednost plochým kapsovým mopům a nebo mopům na suchý zip  z mikrovlákna,  kdežto v profesionálním úklidu vládnou ploché mopy  z příze s jazykem jejíchž nedílnou součástí jsou úklidové vozíky. Třásňové mopy se často využívají v garážích, autoservisech, prodejnách, kdy je nutné stírání několikrát za den.

Údržba mopů:
Mopy se perou v průmyslové pračce od teploty roztoku 60oC.  U mopů  z mikrovlákna se nesmí používat aviváž, která znehodnocuje mikrovlákna.

Jak je vidět, každý si může vybrat mopovací systém doslova na míru. Na trhu je však mnoho lákadel za „dobrou“ nebo i „výbornou“ cenu. Cena je jistě důležitá, ale v žádném případě by neměla být hlavním kriteriem. Tím by měla v první řadě být kvalita, životnost a efektivita práce. Cena je totiž velmi často odvislá od kvality. Proto jsou velmi často levné systémy propagované v televizi často k vzteku spíš, než k užitku.

Kam dál?
Mopy a držáky mopu Flipper
Mopy a držáky mopu Speedy
Mopy třásňové